Shar Pei
Shar Pei i jego cudownie pofałdowane czoło, sprawi że nie można go pomylić z żadną inną rasą. Według wierzeń chińskich, zmarszczenie brwi miało odstraszać duchy. Shar Pei pochodzi z południowych prowincji Chin. Używano go jako psa chłopskiego i oczekiwano, że Shar Pei będzie psem wszechstronnym. Chińscy rolnicy wykorzystywali je, jako psy pasterskie do zaganiania bydła i ich pilnowania. Przypuszcza się, że historia tej rasy zaczęła się podczas panowania chińskiej dynastii Han 206 p.n.e. – 220 n.e. Shar Pei od początku swojego istnienia pełnił sporo różnorodnych funkcji. Był psem inteligentnym, który nie miał problemu z przystosowaniem się do różnych warunków. Potrafił bronić swojego właściciela i gospodarstwa z dużą zaciętością. Słyną ze swego męstwa i zawziętości. Rasa prawie wymarła kiedy rządzili komuniści w Chinach. Przywrócona została przez hodowców w Hong Kongu, dzięki czemu Shar Pei dotarł na zachód w latach 70-tych.
Shar Pei ma ogromną rzeszę swoich miłośników. To pies czuły, czujny i niezależny. Jest niezwykle oddany swojej całej rodzinie, jednak nieufny do obcych sobie osób. Mówi się, żę Shar Pei bardziej cieszy się z towarzystwa człowieka niż psów. Najchętniej przebywał by przez cały czas z domownikami. Należy również pamiętać, że choć jest oddany psem to cechuje go silna wola. Jak każdy inny pies, Shar Pei potrzebuje też wczesnej socjalizacji, kontaktu z ludźmi czy z innymi psami. Warto od samego początku zabierać go na spacery po mieście, aby poznał różne dźwięki, zapachy, samochody itd. Prawidłowo wychowany pies żyje w zgodzie z innymi psami, chociaż może wykazywać agresję w stosunku do innych samców. Shar Pei nie jest wyczynowcem, jeżeli chodzi o ruch to potrafi dostosować się do aktywności swojego właściciela. Regularne spacery są bardzo ważne. Shar Pei będzie szczęśliwy żyjąc w domku z ogrodem oraz w mieście, pod warunkiem, że swego Pana będzie miał przy sobie. Jego właściciel powinien być osobą stanowczą, konsekwentną i dysponującą sporą ilością czasu.
Shar Pei pomimo, że ma krótką sierść, która nie wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, to jednak szczególną uwagę należy zwrócić na jego mocno pofałdowana skórę na głowie. Warto ją delikatnie oczyszczać za pomocą wilgotnej szmatki. Shar-Peis są podatne na pewne schorzenia, zwłaszcza choroby skóry. Ekstremalne tworzenie się fałdów skóry u psa dorosłego to zaburzenie hormonalne powodujące problemy skórne, a u suk zaburzenia cyklu. Zbyt głęboko umieszczone oczy i skóra pofałdowana wokół nich, może prowadzić do zawijania się powiek do wewnątrz, co może doprowadzić do stanu zapalnego oka. Modne i charakterystyczne rasy do których należy Shar Pei przyciągają nieuczciwych hodowców. Należy więc unikać szczeniąt, których rodzice mieli przesadne zmarszczki lub fałdy na skórze. Dlatego warto wybrać najlepszą hodowlę tej rasy, w której hodowca ma psy przebadane pod kątem chorób genetycznych.